Kim jest mistrz utrzymania ruchu?

man in blue jacket standing beside gray and blue industrial machine

Mistrz utrzymania ruchu to osoba w zakładzie produkcyjnym odpowiedzialna za utrzymanie ciągłości produkcji. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi również dbać o to, aby wszystkie urządzenia i maszyny stosowane w produkcji funkcjonowały bez zarzutu. Zdobyć wiedzę z tego zakresu możemy podczas szkolenia dla brygadzistów.

Ponadto mistrz utrzymania ruchu w znacznej większości produkcyjnych przedsiębiorstw ma za zadanie obmyślanie, przeprowadzanie oraz układanie zestawień wyników przeglądów. Musi on również dokładać wszelkich starań korzystając z różnych możliwości, aby doskonalić przebieg i stosowane produkcyjne technologie.

Mistrz utrzymania ruchu do efektywnej pracy na swoim stanowisku wcale nie musi posiadać ukończonych studiów technicznych, choć oczywiście ofert pracy dla osób z wyższym wykształceniem na rynku pracy może pojawiać się nieco więcej. W tym przypadku najważniejszy jest jednak tytuł technika, oraz odpowiednio udokumentowana wiedza i umiejętności z zakresu elektroniki, elektrotechniki, pneumatyki, mechaniki oraz robotyki.

Co ciekawe, pracować jako mistrz utrzymania ruchu można po wielu kierunkach technicznych, co sprawia, że zawód ten będzie idealny dla wielu absolwentów poszukujących swojej zawodowej drogi. Ze względu na liczne obowiązki i dużą odpowiedzialność, praca w charakterze mistrza utrzymania ruchu nie należy do najłatwiejszych.

Osoba pracująca na tym stanowisku musi mieć kontrolę nad wieloma kwestiami, do czego niezbędna jest nie tylko bardzo szeroka wiedza, ale również doświadczenie i umiejętności. Mistrz utrzymania z racji licznych obowiązków musi pracować nie tylko szybko i sprawnie, ale przede wszystkim skutecznie.

Czasem nie ma wiele czasu na podjecie decyzji, dlatego też bardzo ważna jest w tym zawodzie umiejętność pracy po presją czasu.

Mistrz utrzymania ruchu nadzoruje pracę nie tylko maszyn, ale również i ludzi z nimi pracujących, dlatego też ważne jest by posiadał nieco umiejętności psychologicznych (pomagających mu motywować pracowników do lepszej pracy), jak i wiedzy technicznej z zakresu obsługi i konserwacji poszczególnych urządzeń stosowanych w procesie produkcyjnym.

Liczne szkolenia 2020, a konkretniej rzecz ujmując szkolenia dla mistrzów czy szkolenia dla brygadzistów będą bardzo dokładnie opisywały wszelkie zagadnienia związane z funkcją mistrza utrzymania ruchu.